Drogi wolności

KAROLINA RUCZAJ

Urodziła się i wychowała w chłopskiej rodzinie we wsi Mogiła. Ma sześcioro rodzeństwa. Po tym, jak jej ojciec zaczyna niedomagać, bieda u Ruczajów aż piszczy. Karolina jako najstarsza córka wyjeżdża do Krakowa na zarobek, żeby wspomóc rodzinę. Wynajmuje stancję. Kształci się na urzędniczkę, a w każdej wolnej chwili próbuje zarobić jakieś pieniądze, którymi będzie mogła wesprzeć swoją rodzinę: sprząta w domach, opiekuje się dziećmi, szyje i ceruje.

Karolina stenografuje i pisze na maszynie i właśnie te umiejętności przesądzają o przyjęciu jej do redakcji „Iskry” na posadę sekretarki. Gdy w redakcji pojawia się Michał Górski-Wilczek, od razu podbija jej serce. Do czegoś między nimi dochodzi, ale Michał traktuje to tylko jak miłą przygodę, która prowadzi do przyjaźni. Karolina usuwa się w cień, gdy dowiaduje się o miłości Michała do Estery, młodej i pięknej Żydówki.

To niesłychanie twarda, skromna i bardzo pracowita kobieta. Dla niej redakcja „Iskry” staje się drugim domem i namiastką prawdziwej rodziny. Zawsze na uboczu, lubiana przez wszystkich i traktowana odrobinę protekcjonalnie. Inteligentna, ale zaniedbana, szara myszka, która przez całe życie poświęca się dla innych.