Drogi wolności

o serialu

O „Drogach wolności”

O „Drogach wolności”

Spora część poruszonych w serialu wątków zainspirowana została pamiętnikami Polek, a dokładnie zawartymi tam wspomnieniami z początków XX wieku.

Serial pokazuje nie tylko dziejowe przełomy z początku wieku, ale i codzienność tamtego czasu. Widzowie poznają dokładnie relacje i zależności, jakie panują w domu Biernackich. To krakowska rodzina z tradycjami. Na jej czele stoi surowa i wymagająca babcia Emilia. Troszczy się o wychowanie wnuczek, wspierając je w trudnych chwilach. Silne kobiety w tej rodzinie muszą trzymać się razem. Marynia, Alina i Lala mogą liczyć także na obecność mamy, Anny Biernackiej i odważnej ciotki, Janiny.

Służba ojczyźnie to nie jedyne wyzwanie dla sióstr. Każda z nich przeżywać będzie miłosne uniesienia, kończące się nie zawsze szczęśliwie.

Pasmo uczuciowych niepowodzeń sięga znacznie głębiej w historii tej rodziny. Ignacy Biernacki, ojciec głównych bohaterek, doświadczył tego, czym może skutkować niechciana miłość…

W kolejnych odcinkach „Dróg wolności” pojawiają się również m.in. sceny dotyczące istotnych wydarzeń w historii Polski: m.in. zawarcia Pokoju Brzeskiego, odzyskania niepodległości, Powstania Wielkopolskiego, powołania rządu Paderewskiego, początków wojny polsko-bolszewickiej czy podpisania Traktatu Wersalskiego.

Tło historyczne serialu „Drogi wolności”

Tło historyczne serialu „Drogi wolności”

Polska znajduje się wciąż pod zaborami. Odzyskanie wolności i scalenie kraju jest najważniejszym pragnieniem ciemiężonego narodu, który stoi przed koniecznością połączenia i ujednolicenia na nowo trzech odrębnych struktur państwowych. Składają się na nie: osobne waluty, kodeksy karne, systemy miar i wag, trzy odrębne systemy szkolnictwa, infrastruktura kolejowa. 28 lipca 1914 wybucha wojna. Ma ogromny wpływ nie tylko na osobiste losy bohaterek, ale również na ich postawy obywatelskie. Niepodległość ojczyzny jest dla nich nie mniej ważna od osobistych ambicji. Z narażeniem życia potrafią walczyć dla Polski.